לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

רשלנות רפואית בשל היעדר הסכמה מדעת לניתוח

תיק 2781/93 הביא לפסיקה הנוגעת בשאלת הסכמה מדעת בקבלת טיפול רפואי. היעדר של הסכמה מדעת עשוי להיחשב לרשלנות רפואית והצוות הרפואי מחויב לקבל את הסכמתו של המטופל על פי כל הכללים הקבועים בחוק. על פי עובדות המקרה הנדון בפסק הדין, התובעת סבלה מנכות ברגלה מאז לידתה.

לאחר כאבים נוספים בכתף היא אובחנה כסובלת ממחלה בשם “קליטה דיפוזית”, אושפזה לצורך ניתוח וחתמה על טופס הסכמה. יחד עם זאת, לקראת הניתוח החליטו הרופאים על הליך רפואי דחוף יותר הנובע מתוך חשש לגידול. הנחה זו הביאה לעריכת ביופסיה בכתף והצורך בניתוח החדש הוסבר לתובעת כאשר הייתה על שולחן הניתוחים ותחת השפעת משככי כאבים. בנוסף הוחתמה התובעת על טופס הסכמה מדעת בגין נטילת הביופסיה וביצוע ההליך הרפואי הדחוף. בתום הניתוח לא נמצאו הוכחות לגידול סרטני והתובעת נותרה עם כתף קפואה ו-35% נכות.

רשלנות רפואית בשל היעדר הסכמה מדעת לניתוח

חשיבות הקשר הסיבתי

התביעה נגד בית החולים בעילת רשלנות מעלה את השאלה מה רמת ההסכמה שנדרשת ממטופל. פסק הדין הנוכחי אינו עוסק בהתנהגות מקצועית או ברשלנות של הרופאים, אלא רק במידת ההסכמה שסיפקה התובעת כאשר שכבה על שולחן הניתוחים.

על מנת לקבל הסכמה מדעת צריכים הרופאים לספק למטופל מידע הולם על מצבו, על מהות הטיפול, על האלטרנטיבות הקיימות, על הסיכונים, על סיכויי ההצלחה, על תופעות הלוואי האפשריות ועוד. רק בהינתן הפרטים הללו יכול המטופל לספק הסכמה מדעת ולהבין לקראת איזה סוג של הליך רפואי הוא ניגש. הליכים אלו מחדדים את המטרה של מתן הסבר לחולה עוד לפני הטיפול.

פסק הדין קבע כי הרופאים התרשלו בכך שלא יידעו את התובעת על הצורך בעריכת ביופסיה בכתף במסגרת האשפוז. יש נסיבות בהן ניתן להרחיב או לצמצם את היקף חובת הגילוי של רופאים, אך בכל מקרה החליט בית המשפט כי במקרה המדובר הייתה התובעת מסכימה לביצוע ההליך. במילים אחרות, בית המשפט לא מצא קשר סיבתי בין היעדר הסכמה מדעת לבין הנזק שנגרם לתובעת ולכן לא פסק על עוולת רשלנות.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבות

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפים 2,

תל אביב 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף