פנייה לייעוץ אישיכיצד מוכיחים קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית בלידה

תביעות רשלנות רפואית בלידה מבוססות על עוולת הרשלנות. בתי המשפט נדרשים לפי החוק לבדוק את עוולת הרשלנות על פי ארבעה מרכיבים. מרכיבים אלו הם חובת זהירות, התרשלות, נזק וקשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק. חובת הזהירות מובנת מאליה במקרים של יחסי רופא-מטופל, אך את ההתרשלות בודקים לפי מבחן הרופא הסביר וחוות דעת מומחה. הנזק נבדק גם הוא על פי פרספקטיבה חיצונית ונתונים המוגשים לעיון כבוד השופט במהלך ניהול התביעה, אולם סביב הקשר הסיבתי עלולים להתעורר לא מעט קשיים.

כיצד מוכיחים קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית בלידה

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תובע המוכיח את ארבעת מרכיבי העוולה צפוי לקבל פיצוי גבוה בגין רשלנות רפואית בלידה. הקושי להוכיח קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק רחב מכפי שנהוג לחשוב. ראשית, במקרים בהם נגרם נזק לילד נדרש בית המשפט לבדוק האם הייתה התרשלות כלשהי בפעילות הרופאים וכיצד ההתרשלות השפיעה על הנזק. לעיתים הנזק הוא תוצאה של גורם לא רשלני או נובע מנסיבות חיצוניות. שנית ייתכן מצב בו רופא המתרשל בצורה בולטת לא יעמוד לדין בגין רשלנות רפואית בלידה היות ולא מתקיים קשר סיבתי משפטי.

סוגים של קשר סיבתי

בתביעת רשלנות רפואית נהוג להבחין בין סיבתיות עובדתית לסיבתיות משפטית. קשר סיבתי עובדתי נקבע על פי מבחן האלמלא, והקושי העיקרי בו הוא בייחוס האחריות לנתבע. לעומת זאת, קשר סיבתי משפטי נקבע על פי מבחן “הסיבה המכרעת”. יש מקרים מסוימים בהם התקיימה סיבתיות עובדתית אך לא יתקיים יסוד הקשר הסיבתי. כפי שניתן לראות, הנושא של קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית מעורר לא מעט שאלות ודילמות. הקשר הסיבתי הוא מכשיר המשמש את בתי המשפט בהרחבה או צמצום של גבולות האחריות של המזיק.

כדי לבדוק אם קיים קשר סיבתי שיכול להועיל לתביעת רשלנות רפואית בעניינכם רצוי לפנות למומחים באתר. קשר סיבתי הוא נושא מורכב המחייב טיפול עדין ורגיש בשלל ההיבטים השונים של תביעות רשלנות רפואית. מי שרוצה להוכיח קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית בלידה צריך להתייעץ מוקדם ככל האפשר עם עורך דין. זהו גורם הבקיא בדיני נזיקין ולכן הוא יכול לעזור ללקוח להשיג את הפיצוי המגיע לו לפי החוק

*אין בניתוח המשפטי ובתוכן של אתר rashlanut-psakdin העוסק ברשלנות רפואית משום המלצה או חוות דעת והכוונה משפטית המחליפה ייעוץ פרטי מעורך דין.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף