לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הביקורת על תביעות רשלנות רפואית בלידה

תביעות רשלנות רפואית בלידה מוגשות במקרים בהם ניתן להוכיח מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה, כל עוד הסטייה גורמת נזק למטופל. קל להבין את החשיבות של תביעות מן הסוג הזה ולהכיר במשמעותן עבור הניזוקים. אף על פי כן, כדאי להביא בחשבון גם את הביקורת החברתית על התביעות. הביקורת נובעת מתוך מקום של שיפור ההתנהלות המשפטית ביחס למתן שירותים רפואיים. במילים אחרות, מבקרי השיטה הנוכחית מציבים שורה ארוכה של טענות הבוחנות את האפקטיביות של תביעות רשלנות בכלל ורשלנות רפואית בלידה בפרט.

הביקורת על תביעות רשלנות רפואית בלידה

תביעות רשלנות רפואית בלידה מבוססות על מנגנון הרתעה. מבחינת בתי המשפט, המטרה בהטלת אחריות על רופא ובקביעת פיצויים עבור הניזוק היא לעזור לשפר את השירות בטווח הרחוק. רוב הרופאים מבוטחים על ידי חברות הביטוח המתמחות ברפואה ולכן תביעות מן הסוג הזה גוררות סנקציות חריפות. רופא המסתכן ברשלנות עלול לאבד את עבודתו, לשאת בהוצאות כבדות ולספוג נזקים בלתי הפיכים. התביעות מוגשות על מנת לייצר הרתעה ולהבטיח את בטיחות המטופלים.

אם אתם מרגישים שבוצעה רשלנות רפואית בטיפול שקיבלתם אל תהססו לפנות אלינו ולבדוק אם קיימת עילת תביעת רשלנות רפואית.

טענות נגד מנגנון ההרתעה

מנגנון ההרתעה כפי שהוצג לעיל מהווה את הנימוק להגשת תביעות רשלנות רפואית. מנגד, יש כאמור לא מעט ביקורת על הגישה הזו. הביקורת העיקרית גורסת כי אוסף של תביעות עשוי להביא לסחרור במערכת הביטוח. סחרור כזה יגרום הערכת יתר של פרמיית הביטוח ויביא לעזיבה של רופאים טובים את התחום. ביקורת נוספת היא פגיעה פוטנציאלית באיכות הרפואה. לפי הביקורת, רופאים הנדרשים לבחור בין סיטואציות שונות תמיד יבחרו את האופציה הבטוחה כדי להימנע מתביעה – על אף שלא מדובר באינטרס הטוב ביותר של המטופל.

טענות אחרות נגד מנגנון ההרתעה המיושם לכאורה בתביעות רשלנות רפואית בלידה קשורות לשיקולי אי יעילות כלכלית. לפי טענות אלו, ריבוי תביעות יוביל ליצירתה של מערכת רפואית מתגוננת. זו מערכת הגוררת בדיקות מיותרות ובזבוז משאבים ולכן יש להימנע ממנה. בסופו של דבר, הביקורת סביב תביעות רשלנות רפואית הן חלק מעולם המשפט. ביקורת זו תורמת לגיבוש הוראות החוק והיא חיונית לטובת הכלל.

עו”ד פז: “אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר”.

עו”ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו”ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבות

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפים 2,

תל אביב 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף