לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

שירותים נוטריוניים על ידי נוטריון שכיר

יעוץ משפטי

החוק אינו מאפשר מתן שירותים נוטריוניים כשכיר בחברה. סעיף 27 לחוק הנוטריונים מציין בפירוש כי במילוי תפקידו לא יעבוד נוטריון כשכיר. מעבר לכך, משרד המשפטים אוכף את ההנחיה וקובע כי גם אם אופן ההעסקה לא יהיה כשל שכיר אלא כעצמאי, לא ניתן יהיה לספק שירותים נוטריוניים לחברה עבורה עובד הנוטריון בשל ניגוד עניינים. על הנוטריון להיות עצמאי בעבודתו ולהישאר מחויב לכל הצדדים הרלוונטיים למסמך הנוטריוני. מבחינת החוק, עצמאות זו נפגעת או עלולה להיפגע כאשר ניתנים שירותי נוטריון עבור חברה המעסיקה את הנוטריון גם כעורך דין.

יש טיעונים בעד ונגד העובדה שנוטריון אקספרס אינו יכול לתת שירות כשכיר בחברה. ראשית, חשוב לבחון האם הגבלה זו פוגעת בצורה כלשהי בחופש העיסוק של הנוטריון. ההנחיה קבועה בחוק ואין דרך לעקוף אותה, אולם נוטריונים מתלוננים לעיתים קרובות על משמעותה המעשית. שנית, השאלה היא עד כמה ניתן לסמוך על שירותיו של נוטריון המועסק על ידי חברה מסוימת. מהבחינה הזו אין ספק שיש מקום להגבלה על שירותי נוטריון כשכיר בחברה.

שותפות נוטריון במשרד עורכי דין

סעיף 26 וסעיף 27 לחוק הנוטריונים בוחנים בצורה מיוחדת את הנושא של העסקת נוטריון כשכיר וההגבלות על שותפות במקצועו. ההנחיות מציינות כי אם מדובר על נוטריון שכיר הוא לא יכול לעסוק כנוטריון במשרד ולתת חשבונית של המשרד. עם זאת, הוא יכול לפתוח תיק נפרד ולעסוק כנוטריון באופן עצמאי בתנאי שהוא לא נותן שירותים נוטריוניים כמו תרגום נוטריוני אקספרס למעסיק שלו.

במקרה של נוטריון השותף במשרד עורכי דין, העיסוק כנוטריון אפשרי במקביל להוצאת חשבונית של השותפות, בין אם מדובר על חברה ובין אם לא, ובלבד ששכרו של הנוטריון נרשם בנפרד ומצוין בבירור כי מדובר על שכר טרחה. כמו כן, סעיפי החוק מחייבים עריכת רישום פנימי נפרד של השותפות לעניין שכר טרחתו של נוטריון. שכר זה יועבר לנוטריון בלבד ואין לחלק אותו בין השותפים או בין עורכי דין נוספים. נוטריון צריך להיות עצמאי גם בפעולות וגם בשכר הטרחה ועל פי עיקרון זה הוא נמדד.

הנחיות משרד המשפטים והמחלקה לרישוי נוטריונים

לא כל עורך דין הוא נוטריון ולכן ההתייחסות אליו בתור שכיר בחברה או במשרד עורכי דין היא יוצאת דופן. ראשית, נוטריון הוא עורך דין המוסמך בהתאם לחוק הנוטריונים לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. חתימת נוטריון על מסמך מהווה אישור בדבר מקוריותו של המסמך וזהותו של החותם. חתימה זו יכולה לשמש בתור ראיה בבתי המשפט, מול רשויות אחרות ובמדינות מחוץ לישראל. לפיכך, מעמדו של הנוטריון נשמר בקנאות על ידי משרד המשפטים וזאת במטרה לשרת את האינטרסים של האזרחים ושל מערכת המשפט. המחלקה לרישוי נוטריונים היא זו שמטפלת בבקשות להענקת רישיון ובהתנהלות של נוטריון שכיר או עצמאי.

לסיכום, נוטריון צריך להיות עצמאי בפעולות ובשכר הטרחה. כל עוד נוטריון הוא שותף במשרד עורכי דין, יש באפשרותו להשתמש בחשבונית של המשרד, אולם עליו לציין על החשבונית שמדובר בשכר טרחה של נוטריון. כאשר הוא שכיר ואינו שותף, הוא יכול להשתמש בחשבוניות של המשרד אולם במקרה כזה עליו לפתוח תיק נפרד של עוסק מורשה. בכל מקרה, נוטריון כפוף למחירון הנקבע אחת לתקופה מסוימת על ידי משרד המשפטים ומתעדכן בהתאם למדד המחירים לצרכן. נוטריון לא יכול לגבות שכר טרחה נמוך או גבוה מהמופיע בתקנות. זהו הבדל משמעותי בין עבודתו של נוטריון לבין הפעילות אותה מספק עורך דין רגיל.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף