לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

רשלנות רפואית במהלך לידה

במסגרת תביעות של רשלנות רפואית, ישנם לא מעט מקרים של רשלנות רפואית במהלך ההיריון או במהלך לידה. רשלנות במקרים כאלו גורמת צער וכאב עצומים להורים אשר ציפו בהתרגשות ובכיליון עיניים לבואו של הילד או הילדה שלהם לעולם ולעיתים צריכים לחיות כל חייהם עם הנזק שנגרם להם על ידי הגורם המתרשל. כאשר ישנה רשלנות בטיפול הרפואי במהלך לידה יכולות להיווצר כל מיני בעיות אך החמורות מביניהן הן: פיגור שכלי ושיתוק מוחין.

חשוב לזכור כי לרופאים קיימת חובה לדאוג לתיעוד מלא של כל הטיפולים הרפואיים במהלך ההיריון ובמהלך הלידה. לפיכך, במהלך ההיריון והן בלידה עצמה כדאי לשים לב כי המטפל מתעד את כל מה שנעשה על מנת שגם שאר הצוות המטפל יוכל לראות את הממצאים וגם חלילה למצב שבו נצטרך את התיעוד הרפואי לתביעה בגין רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית

כאשר נעשתה רשלנות רפואית במהלך ההיריון או הלידה, יכולים ההורים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית עד הגיעו של הילד לגיל 25, קרי, 7 שנים לאחר שהילד הפך לבגיר. ככלל, בתביעות של רשלנות רפואית נטל ההוכחה הוא על התובע אך ישנם גם מקרים בהם נטל ההוכחה עובר אל הנתבע. דוגמא למקרה כזה הוא כאשר תיקה הרפואי של האם לוקה בחסר היות שהצוות המטפל לא דאג לתיעוד מלא של הבדיקות והטיפולים. במצב דברים זה ייתכן שנטל ההוכחה יועבר לנתבע ועליו יהיה להראות שלא התרשל בטיפול ושטיפולו לא גרם לנזק נשוא התביעה.

כפי שאמרנו, בדרך כלל נטל ההוכחה הוא על הנפגע ועליו להראות התקיימותם של אלו:

  1. חובת זהירות – התובע צריך להראות על קיומה של חובת זהירות של הגורם המתרשל כלפיו. מערכת היחסים בין רופא ומטופל מקימה באופן עקרוני חובת זהירות וכמובן שלצוות המטפל באישה בהיריון יש חובת זהירות כלפיה.
  1. הפרת חובת הזהירות – על התובע להראות כי הגורם הרשלני הפר את חובת הזהירות.
  1. נזק פיזי ממשי – התובע צריך להוכיח כי נגרם לו נזק פיזי ממשי. למרבה הצער,  רשלנות רפואית במהלך לידה יכולה לגרום לנזקים פיזיים חמורים מאוד.
  1. קשר סיבתי  – על הטוען לרשלנות רפואית להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הנזקים הגופניים שנגרמו לו לבין הפרת חובת הזהירות של הגורם אשר הוא טוען כי התרשל. יסוד הקשר הסיבתי מחייב להראות כי העוול שנגרם לניזוק היה צפוי או בתחום הסביר.

רשלנות רפואית – מרוץ הזמן

תביעה בגין רשלנות רפואית יכול שתוגש תוך 7 שנים מיום קרות האירוע הרשלני כאשר במקרה של רשלנות רפואית במהלך היריון או לידה, מרוץ ההתיישנות מתחיל כאשר היילוד הופך לבגיר, קרי, בהגיעו לגיל 18. למרות הזמן הרב שאפשר המחוקק להגשת תביעה במקרים של רשלנות רפואית, לא מומלץ לחכות עם תחילת התהליך של הגשת תביעה.

הסיבה לכך טמונה בחובתנו כתובעים להגיש חוות דעת של מומחה רפואי מטעמנו יחד עם כתב התביעה. בכדי שנוכל להגיש חוות דעת שכזו עלינו להשיג את כל החומר הרפואי ולהעבירו אל המומחה. קבלת החומר הרפואי לוקחת לעיתים זמן לא מבוטל וכמובן כי הכנת חוות דעת מטעם המומחה הרפואי, לא כדאי שתיעשה בחיפזון ולכן כדאי לפנות לייעוץ משפטי מיד עם קרות האירוע הרשלני או ידיעתנו על הנזק.

* מהן הזכויות שלך? שאל עכשיו בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

נושא זה של רשלנות בלידה הוא עצוב ונוראי והנזקים שרשלנות כזו גורמת הם לעיתים בלתי הפיכים. על כן נצא מכאן בקריאה אל כל אדם העוסק במקצוע הרפואה לפקוח את עיניו ולנהוג ביתר רגישות והקשבה אל ההורים לעתיד ובמיוחד אל האם הנושאת בבטנה את העובר.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף