לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

פינוי דירות של שוכרים בעייתיים – איך?

בישראל, אנשים רבים רוכשים דירה לצרכי השקעה ומשכירים אותה לשוכר. במצב דברים תקין, מדובר ברווח כלכלי נאה לצד היתרון שבמגוריו של אדם אחר בנכס, המטפל בו ושומר עליו. אולם, כאשר מדובר בשוכר בעייתי, המצב מסתבך ולעיתים יש צורך בהליך של פינוי דירות

יעוץ משפטי

סוגיה משפטית זו של פינוי דירות עברה מהפכה חשובה ביותר בשנת 2008, משנכנס לתוקפו חוק פינוי, המאפשר למשכירים לבצע הליך משפטי של פינוי דירות.

המונח המשפטי הוא "תביעה לפינוי מושכר" וזו מוגשת לבית המשפט הדן בנושא פינוי השוכר בלבד. על התובע להגיש יחד עם כתב תביעתו, את חוזה השכירות ואת מכתב ההתראה ששלח לשוכר, טרם הגשת התביעה.

עד לחקיקתו של חוק פינוי, הליך של פינוי דייר היה ארוך ומייגע. מצב דברים זה הוביל משכירים רבים לנקיטת דין עצמי, למרות שהמדובר בפעולה בלתי חוקית. התסכול הגדול שחשו המשכירים מהמצב המשפטי הזה, יחד עם שכיחותה העולה של התופעה של שוכרים בעייתיים, הובילה לשינוי המשפטי ולחקיקת חוק פינוי.

כיצד מבצעים פינוי דירות? מה בדבר תביעת פיצוי כנגד השוכר והאם אפשר להימנע ממצב של פינוי דירות?

פינוי דירות – הלכה למעשה

תחילתו של הליך פינוי דירות הוא בשליחת מכתב התראה אל השוכר. חשיבותו של מכתב ההתראה, אינה טמונה רק בדרישת החוק לא גם באפשרות כי השוכר יחשוש מתביעה ויפנה את הנכס.

לעיתים קרובות, שוכרים מסרבים לפנות את הנכס בו הם שוהים, היות שהם לא מאמינים כי המשכיר ינקוט בצעדים משפטיים כנגדם. אולם, כאשר מקבל השוכר מכתב התראה טרם הגשת תביעה, ייתכן בהחלט והדבר יוביל לעזיבתו.

השלב הבא הוא ניסוח כתב התביעה והגשתו. אין להשמיט פרטים מהותיים מכתב התביעה, אך עם זאת, אין להאריך בדברים יתר על המידה. תביעה של פינוי דירות היא הליך פשוט אשר נועד לפנות את השוכר מן הדירה ועל כן, אין צורך בכתיבת כתב תביעה ארוך.

יש לצרף לכתב התביעה את כל המסמכים הקשורים אל הסוגיה, לרבות את הסכם השכירות שנחתם בין הצדדים, נספחיו וכמובן יש לצרף את מכתב ההתראה ששלח התובע לנתבע, כולל אישור מסירה.

בית המשפט יזמן את הצדדים לדיון אשר יתקיים עד 60 יום ממועד הגשת התביעה.

תביעת פיצויים נפרדת

תביעה של פינוי שוכר או בשמה המשפטי, תביעה לפינוי מושכר, עניינה אך ורק בפינוי השוכר מן הנכס. התובע אינו רשאי לבקש במסגרת התביעה, סעד כספי. במקרים בהם גרם השוכר לנזקים למשכיר, יכול המשכיר להגיש תביעה כספית כנגד השוכר, לפיצוי כספי בשל הנזקים שנגרמו לו.

מדוע החליט המחוקק להפריד בין תביעת הפיצוי לבין פינוי דירות?

על פניו, נראה כי הסדר זה איננו הגיוני היות שהמשכיר צריך להגיש שתי תביעות נפרדות, תביעת פינוי ותביעת פיצויים. הרציונאל מאחורי הפרדה זו נובע מן הצורך לייעל את הליך פינוי דירות.

כאשר בית המשפט צריך לדון אך ורק בשאלת חוקיות המגורים של השוכר בנכס, אפשר לסיים את הדיון במהירות ולתת פסק דין בסוגיה. אולם, אם תביעה לפינוי מושכר תכלול גם את נושא הפיצוי הכספי, הרי שבית המשפט יידרש לזמן ארוך יותר, בכדי לדון בשאלת הפיצוי ובגובהו.

לאור זאת, קבע המחוקק כי תביעה לפינוי מושכר, עוסקות בסוגיית פינוי דירות בלבד ואם חפץ בכך המשכיר, יכול הוא להגיש תביעה כספית נפרדת כנגד השוכר.

פינוי דירות – אפשר להימנע?

בשנים האחרונות אנו עדים לשכיחות גבוהה מאוד של מקרים, בהם שוכרים מתנחלים בנכס שלא כדין ומסרבים לעזוב. לאור המצב הזה, נחקק חוק פינוי אשר מהווה פיתרון מצוין למשכירים, באמצעותו יכולים הם לפנות שוכר בעייתי, ללא הליך משפטי ארוך. אולם, נשאלת השאלה, האם פינוי מדירה הוא הליך שניתן להימנע ממנו?

אין ספק כי ישנם מקרים בהם, שוכר עושה רושם חיובי ביותר אך למעשה, מתגלה כאדם שאינו שומר חוק. עם זאת, בדיקה מדוקדקת של השוכר, טרם חתימה על חוזה שכירות, יכולה למנוע חלק נכבד מן המקרים של פינוי דירות :

1. מזג נעים : כאשר משכיר מראיין שוכרים פוטנציאליים, חשוב לתת את הדעת למזגו של השוכר. האם מדובר באדם נעים סבר או באדם כעוס ורגזן. ניתן לבדוק זאת על ידי הצגת שאלות לשוכר ובחינת תגובותיו וסבלנותו.

2. משאבים כלכליים : חשוב לוודא כי השוכר עובד בעבודה קבועה, הן לשם תשלום שכר הדירה והן לשם התרשמות מיציבותו. פינוי דירות קורה לרוב עם שוכרים חסרי כל, אשר חדלו משלם שכר דירה משום שאין ביכולתם לשלם.

3. המלצות : קבלת המלצות ממשכירים קודמים, יכולה להיות עדות לכך כי השוכר הוא אדם הגון שאפשר לסמוך עליו.

פינוי דירות איננו הליך נעים אך חשוב לדעת כי המצב המשפטי כיום, מאפשר למשכירים להגיש תביעה של פינוי ולפנות את השוכר, ללא הליך משפטי ארוך. טרם חתימה על חוזה שכירות, מומלץ לבדוק היטב את אופיו ומצבו הכלכלי של השוכר, כדי לנסות ולהימנע ממצב של פינוי דירות.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף