לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

עיון נוסף בדיני רשלנות רפואית בהריון

הריון הוא תהליך פלאי וטבעי, המזמין סיבוכים רבים. בימינו, גם ההליכים לגרימת הריון כגון הפריה חוץ גופית, טומנים בחובם סיכון. החידושים בתחומים אלו העסיקו את בתי המשפט לא מעט במסגרת תביעות רשלנות רפואית בהריון.

ההתקדמות הטכנולוגית מגדילה את הפוטנציאל לרשלנות רפואית

כניסה להריון, ההריון עצמו וכן הלידה, הם הליכים מורכבים, אשר הקדמה הביאה בהם לחידושים רבים המגדילים את הסיכויים להולדת תינוק בריא. יחד עם זאת, עם ריבוי ההליכים כך ריבוי הסיכונים והפוטנציאל לרשלנות רפואית. ניתן לחלק סוגיה זו באופן גס, ל – 3 סוגיות משנה:

א. ההליכים לקראת הריון – בעת המודרנית חלה התקדמות רבה בהליכי ההפריה החוץ גופית, שמהותם היא הפריית ביצית של האֵם או ביצית מתרומה, והשתלתה ברחם האֵם. המדובר בהליך מורכב הדורש מומחיות ושאינו חף ממקרי רשלנות. ניתן להעלות על הדעת מקרים של אי-דילול עוברים למשל וגרימת נזק לילוד או הילודים בגין כך, או לידה של תינוקות רבים מבלי שההורים המיועדים התכוננו לכך או יודעו על אפשרות זו.

ב. ההריון עצמו – ההליך הטבעי של ההריון מתרחש לכאורה ללא התערבות, אך יחד עם זאת נדרש מעקב רפואי בהתאם לסיכון בו מצויה האֵם. היו מקרים של רשלנות שהביאו לכדי פגיעה בעובר או איבדו כליל. אי-גילוי של סכרת הריון למשל יכול גרום סיכון רב לאֵם ולילד ובהחלט יכול להוות רשלנות רפואית.

ג. שלב הלידה – רוב הלידות מתרחשות באופן טבעי, אך חלק ניכר מהן דורשות התערבות רפואית, משימוש בכלי עזר ללידה טבעית (כגון לידת ואקום) ועד ניתוח קיסרי. המדובר בשלב קריטי בו עלול הילוד להימצא בסיכון ממשי. לא פחות מכך, גם האֵם מצויה בסיכון של ממש ואף היא חשופה לנזקים בגין רשלנות רפואית.

* אתה לא לבד! עורכי דין מסייעים בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

האם ילד מהריון בלתי רצוי הוא "נזק"?

מהו הדין במקרה בו האֵם עברה הליכים להפסקת הריון בלתי רצוי, אך בסופו של יום נולד ילד בריא? אם כן, ברשלנות רפואית פסקי דין רבים נותנים מענה למקרים אותם המחוקק לא צפה מראש. גם בעניין זה נדרשו בתי המשפט להכריע. המדובר בשאלה כבדת משקל, אחרי הכל גידול ילד נושא מחיר כלכלי משמעותי, שיכול להוות הכבדה של ממש עבור הורים שלא צפו את ההריון ואף ביקשו באופן מודע להימנע ממנו. מנגד, מתבקש בית המשפט להשקיף על קיומו של ילד בריא כ"נזק" בר פיצוי, ואין לעשות זאת בקלות דעת.

בתי המשפט קבעו, כי היכן שהיתה התרשלות בהליך להפסקת הריון, זכאים ההורים לפיצוי, והודגש כי הפיצוי אינו על עצם יצירת החיים כי אם עבור העלות הכלכלית הכרוכה בכך, ממנה ביקשו הורים להימנע.

הולדה בעוולה – האם לעיתים עדיף שלא להיוולד?

במסגרת תביעות ברשלנות רפואית פסקי דין רבים עמדו על שאלה מורכבת: מהו הדין במקרה בו התרשלו בהליך רפואי מציל חיים במהלך ההריון, ההליך הביא ללידה של ילד והצילה את חייו, אך הילד יישא מום כל ימי חייו. האם עדיף היה לו לא להיוולד כלל? על פי דוקטרינת "הולדה בעוולה", נקבע כי התרשלות שהביאה ללידת ילד בעל מום, בעוד אי-ההתערבות היתה מביאה למות הילוד, מקימה פיצוי להורים בגין גידול ילד בעל מום, ופיצוי לילד עצמו בגין חיים בצל המום (ע"א 518/82 זייצוב נ' כץ).

יחד עם זאת, שופטי בית המשפט העליון היו חלוקים בדעתם, לגבי "רמת" המום שתקים פיצוי בגין רשלנות רפואית. חלק מן השופטים סברו, כי ישנם מומים חמורים ביותר, לגביהם ניתן לטעון כי עדיף היה לפלוני לולא נולד, ולשיטתם רק במקרים אלו יפסק פיצוי. יובהר כי מחלוקת זו טרם יושבה בפסיקה, ובתביעות כגון אלו ברשלנות רפואית פסקי דין רבים נוקטים עמדות שונות.

לסיכום ניתן לומר כי הקדמה בהליכי ההפריה והלידה נענתה באמצעות פסיקה של בתי המשפט, שביקשו להתקדם לצד טכנולוגיה. יחד עם זאת, בשל מורכבות הנושא והסוגיות האתיות שהוא מעלה לא אחת, לחלק מהסוגיות טרם מצויה בפסיקה תשובה מכרעת.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף