לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

עורך דין צבאי

לצבא הגנה לישראל מערכת משפט עצמאית, נפרדת מזו האזרחית. במאמר זה נעמוד על תפקידיו של עורך דין צבאי, מקרים בולטים בהם כדאי לפנות לעזרה משפטית ממנו וכיצד רוכשים התמחות כעורך דין צבאי.

מהו עורך דין צבאי?

יש ראשית להבחין בין עורך דין שהינו אזרח אשר עובד דרך משרד עורכי דין בישראל המתמחה בתחום דיני צבא, לבין עורך דין אשר הינו חייל בשירות צה"ל.

בעוד הראשון מייצג חיילים בתור סניגור פלילי, עורך דין צבאי אשר משרת בצה"ל יכול לעסוק בתחומים משפטיים מגוונים, כגון: מערכת תביעה וסנגוריה בתחום הפלילי, מדור דין בין לאומי, מדור יעוץ וחקיקה ועוד.

משרד עורכי דין בישראל העוסק בתחום דיני צבא, מעסיק סניגורים פליליים המתמחים בייצוג חיילים בפני בתי משפט צבאיים. לשם כך יש צורך בהתמחות מיוחדת משתי סיבות: א. ישנן עבירות פליליות המיוחדות לצבא, אשר מוסדרות בחוק השיפוט הצבאי (החש"ץ) (כגון שימוש בלתי חוקי בנשק). ב. עבירות פליליות מסוימות מקבלות משנה חומרה כאשר הן נעברות על-ידי חייל (כגון עישון סמים).

מהם המקרים הבולטים בהם מטפל עורך דין צבאי?

להלן נמנה שלוש עבירות פליליות נפוצות בקרב חיילים, ומה תפקידו של עורך דין צבאי בייצוג חיילים הנשפטים בגין עבירות אלה:

1. היעדרות מן השירות שלא ברשות – מדובר בעבירה הנפוצה ביותר בקרב חיילי צה"ל. העונש על עבירה זו כולל בדרך-כלל רכיב של הארכת השירות לפי זמן ההיעדרות, כמו גם מאסר. מכיוון שהיסודות העובדתיים והנפשיים בעבירה זו בדרך כלל קלים להוכחה, כל שנותר לעורך דין צבאי במקרה שכזה הוא להציג את הרקע הקשה ונסיבותיו האישיות של החייל אשר הובילו לאותה היעדרות, על-מנת להפחית מעונשו.

2. עבירות סמים – לדאבוננו, החזקת סמים וצריכתם הינן עבירות נפוצות בקרב חיילים. עבירות סמים הנעברות על-ידי חיילים מקבלות משנה חומרה עקב השפעתם הרעה על תפקודם של החיילים. לאור זאת, מערכת המשפט הצבאית איננה סלחנית במקרים של עבירות סמים. כמו כן, הרשעה בעבירת סמים טומנת בחובה גם רישום פלילי.עורך דין צבאי

בעבירות סמים יש לעיתים מקום לעורך דין צבאי לנסות ראשית להפריך את הטיעונים על הרשעת החייל. במידה והחייל מורשע לבסוף, ינסה עורך דינו להמעיט מחומרת העבירה (כגון שימוש חד פעמי), להציג את הנסיבות המקילות שהובילו לאותה עבירה (לחץ חברתי למשל) ולגולל נסיבות מקילות מחייו של הנאשם על-מנת למזער את עונשו.

3. עבירות בנשק – חיילים רבים נשפטים על משחקים בנשק ושימוש לא זהיר בו, או שלא למטרה לשמה הוא נועד. גם במקרה זה ינסה עורך הדין הצבאי לקעקע ראשית את ההאשמות שבכתב האישום, ואם לא יצליח בכך ינסה להמעיט מחומרת העבירה (לא כיוון את הנשק כלפי אף אחד), להציג את הנסיבות המקילות שהובילו לאותה עבירה ולגולל נסיבות מקילות מחייו של הנאשם על-מנת למזער את עונשו.

מה צריך בשביל להתמחות כעורך דין צבאי?

ראשית יש להכיר את החוקים המיוחדים לצבא בלבד, ולהיות מודע לחומרה היתרה שיש לעבירות מסוימות כאשר הן נעברות על-ידי חייל בצה"ל.

שנית, חשוב להיות מעודכן בפסיקה צבאית, בייחוד של בית-הדין הצבאי לערעורים –הערכאה הגבוהה ביותר במערכת המשפט הצבאית.

לבסוף, חשוב מאוד לצבור ניסיון. אם מדובר בעורך דין צבאי חייל, הרי שהוא כבר יקבל ניסיון תוך כדי השירות הצבאי. אולם אם מדובר בעורך דין אזרח, הרי שמומלץ לו לעסוק בתחילת דרכו במשרד עורכי דין בישראל המתמחה בדיני צבא.

נקודה לסיום – האם להיות מיוצג על-ידי סניגור מטעם הצבא, או על-ידי משרד עורכי דין בישראל המתמחה בייצוג חיילים?

התשובה לשאלה זו מורכבת, משום שלכל אחד יש יתרונות וחסרונות.

נראה שעורך דין מטעם הצבא בקי יותר בפסיקה הצבאית, מוכר יותר בקרב השופטים ואין צורך לשלם לו. משרד עורכי דין בישראל המתמחה בייצוג חיילים, לעומת זאת, מעסיק בדרך-כלל עורכי דין מבוגרים יותר ובעלי ניסיון רב יותר בתחום העבירות הצבאיות.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף