לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

נכות רפואית ונכות תפקודית בתביעות רשלנות רפואית

עורכי דין רשלנות רפואית

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

בית המשפט מבחין בין שני סוגים של נכויות בבואו לחשב פיצויים בגין תביעות של רשלנות רפואית. הסוג הראשון נקרא נכות רפואית והיא מציינת מצב בו הפגיעה בניזוק אינה מפריעה לתפקודו התקין וליכולתו להתנהל באופן עצמאי. נכות רפואית נמדדת על פי קריטריונים ייחודיים ובעזרת התייעצות עם מומחים לתחום הרלוונטי. נכות רפואית יכולה להיות לדוגמא שיניים שבורות, צלקת או כל פגיעה אסתטית אחרת בניזוק. הנכות הרפואית מאפיינת בדרך כלל תביעות רשלנות רפואית בתחומי פלסטיקה, א.א.ג וכדומה. לעיתים קרובות הנכות הרפואית יכולה להיפתר על ידי סדרה של ניתוחים פלסטיים. כאן נדרש בית המשפט לחשב את עלות הטיפול, כולל תקופת ההתאוששות וההשלכות שלה על יכולת ההשתכרות של הנפגע.

מהי נכות תפקודית?

הסוג השני של נכות נקראת נכות תפקודית. זו נכות שקל יותר לזהות משום שהיא מונעת מהנפגע לתפקד באופן נורמטיבי. הנכות התפקודית הופכת את חייו של הניזוק למסובכים, היא מפעילה עליו לחצים נפשיים ומנטאליים ודורשת משאבים כלכליים. משרד עורכי דין נבו מולסון מבהיר כי נכות תפקודית אפשר למצוא בפגיעות רשלנות רפואית שהן תוצאה של תחומי אורטופדיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה ועוד. חשוב להדגיש כי מבחינה מספרית, ניתן למצוא נתונים יחסית מאוזנים בין כמות הנכויות הרפואיות לבין כמות הנכויות התפקודיות. נהוג לחשוב כי הנכות התפקודית היא נפוצה יותר בתחום הרשלנות הרפואית, אך האמת היא שגם נכות רפואית מגיעה לדיונים רבים במסגרת בתי המשפט בארץ ובעולם.

חישוב פיצויים על פי סוג הנכות

מבחינת חישוב פיצויים, העיקרון המרכזי בו נוקט בית המשפט שם דגש על הנכות התפקודית. ככל שהנכות של התובע תפקודית יותר, כך ייפסקו לטובתו סכומי פיצויים גבוהים. עם כל הצער המלווה את הנכות הרפואית, בית המשפט מבין כי לא מדובר על נזק אשר פוגע ביכולת ההשתכרות של התובע. לעומת זאת, בנכות תפקודית ישנה פגיעה משמעותית בתובע ולכן בית המשפט נדרש להפעיל מערכת שיקולים מורכבת.

המבחן הסובייקטיבי

השאלה המרכזית בהקשר של נכות תפקודית או רפואית היא האם יש מקום להפעלת מבחן סובייקטיבי. למעשה, בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו ונעזר בהגדרות של נכות רפואית מול נכות תפקודית רק למען יצירת חישוב אחיד. על פי המבחן הסובייקטיבי קובע בית המשפט לא רק את גובה הפיצויים עבור התובע, אלא גם את שיעור האחריות של המוסד הרפואי, הצוות או הרופא עצמו. המטרה המרכזית של בית המשפט היא לאמוד את הנזק עבור התובע בצורה מדויקת, אשר תעלה בקנה אחד עם הכרעת הדיון. בית משפט המחליט על פיצויים גבוהים נדרש לגבות זאת בפסק דין מתאים, המדגיש את הנכות התפקודית על פני הנכות הרפואית. מנגד, פסקי דין הדורשים אחריות מלאה מרופאים כלפי נכות תפקודית הנגרמת לניזוק צריכים להיות מגובים על ידי חישוב פיצויים מתאים.

סיווג הנכויות במשפט

הסיווג של הנכויות מתבצע בעיקר על פי ההתרשמות של השופט במהלך הדיון. בנוסף, השופט בוחן ממצאים ועדויות המונחים לפניו ויכול להיעזר בחוות דעת של רופא מומחה אחר. כמו בהיבטים אחרים של תביעות רשלנות רפואית, גם סיווג של נכות רפואית או תפקודית היא עניין לקביעה סובייקטיבית. רוב האזרחים המגיעים אל התביעות אינם מכירים את הפרקטיקה הזו ונפגשים בה לראשונה רק בין כתלי בית המשפט. זו הסיבה שכדאי להתייעץ עם עורך דין טרם הגשת תביעת רשלנות רפואית. לעיתים קרובות חשים נפגעים כי הם זכאים לקבלת פיצויים גבוהים, כאשר בפועל הנכות הרפואית שלהם אינה מאפשרת השגת תוצאה מן הסוג הזה.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף