לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

כיצד מזהים מקרים של אלימות במשפחה

יעוץ משפטי

הקדמה : החוק למניעת אלימות במשפחה משנת 1991 חוקק במטרה להעניק הגנה לאדם מפני קרוב משפחתו המזיק או העלול להזיק לו, לרבות התעללות בילדים. החוק למניעת אלימות במשפחה אינו מפרט מהי "אלימות במשפחה" או "התעללות בילדים", אך בתי המשפט השלום, או בתי המשפחה לענייני משפחה או בתי הדין הדתיים רשאים להעניק "צו הגנה" לפי החוק למניעת אלימות במשפחה כדי להבטיח את "שלומו ובטחונו של בן המשפחה" ומניעת התעללות בילדים, כאמור בסעיף 2(ב) לחוק.

חובת יידוע על אלימות במשפחה

החוק למניעת אלימות במשפחה מכיל סעיף "חובת יידוע" (סעיף 11א) הנוגעת לאלימות כלפי קרוב משפחה או התעללות בילדים. על פי סעיף זה, על בעלי התפקידים שלהלן, חלה החובה ליידע את מי שנחשד לגביו כי סובל מאלימות במשפחה או התעללות בילדים, על זכותו לפנות לקבלת עזרה וכן ליידעו בדבר אופן קבלת העזרה. ואלו הם בעלי התפקידים שחלה עליהם חובת יידוע לפי החוק למניעת אלימות במשפחה: רופא, עו"ס, אחות, שוטר, קרימינולוג קליני, פסיכולוג, עו"ד, איש דת, עוסק פרא-רפואי.

מכאן, נשאלת השאלה- כיצד ניתן לזהות מקרים של אלימות במשפחה או התעללות בילדים, אשר מהם נועד החוק למניעת אלימות במשפחה להגן?

זיהוי אלימות במשפחה

לשם זיהוי מקרים של אלימות במשפחה או התעללות בילדים, יש לשים לב ל"רמזים" ביחסים בין קרובי המשפחה, העלולים להצביע על קיומה של אלימות פיסית, ואשר בעקבותיה ניתן לבקש צו הגנה מבתי המשפט.

עם זאת, אלימות, ואפילו אלימות פיסית או מינית לא בהכרח מותירות רמזים נראים לעין, אשר יסייעו לזהות קיומה של אלימות במשפחה. לכן, רצוי להעניק תשומת לב לרמזים נוספים אשר יכולים להעיד על קיומם של סוגי אלימות. להלן נמנה 4 סוגים עיקריים של אלימות, אשר בהתקיימות אחד או יותר מהן, עלול להתעורר חשש לאלימות במשפחה :

1. אלימות פיסית – אלימות זו עלולה לכלול מכות באמצעות הידיים, התעללות בילדים, שימוש בנשק קר או חם, כליאה, הרעבה, יצירת תנאים סביבתיים קשים ועוד.

2. אלימות מינית – אונס, הטרדה מינית, תקיפה מינית, השפלה על רקע מיני או העדפה מינית, התניית אי אלימות בקיום יחסי מין, התעללות בילדים בצורה מינית.

3. אלימות נפשית – ניבולי פה, השפלה, צעקות, קנאה קיצונית, השפלה בציבור, השפלה שאינה בציבור, התעללות בילדים בצורה נפשית.

4. אלימות כלכלית – שליטה בלעדית על כספי המשפחה, הריסת חפצים, מניעת שימוש בחפצים, התעללות בילדים בצורה כלכלית.

הערה – דרכים אלו לזיהוי אלימות במשפחה בין בני זוג והתעללות בילדים הינן בגדר "רמזים" בלבד. בעל מקצוע, שבמסגרת תפקידו נודע לו על בן זוג המשפיל את בת זוגו, למשל, לא חלה עליו חובת יידוע על פי החוק למניעת אלימות במשפחה, עד שלא היה לו "יסוד סביר להניח" שנעברה בבת\בן הזוג עבירה.

בנוסף לניסיון לזהות רמזים לקיומה של אלימות במשפחה, רצוי לשים לב לרמזים העלולים להצביע על היותו של בן זוג – אלים.

מהם הסימנים לגבר אלים?

על מנת כלל לא להגיע למצב של אלימות במשפחה, רצוי לשים לב להתנהגויות מסוימות אצל גברים (או נשים), אשר עלולות להעיד על נטייה להתנהגות אלימה.

תכונות אלה עשויות להיות:

קנאה קיצונית

ניסיון לבודד את בת הזוג מהמעגל המשפחתי או החברתי

ניסיון לעורר אשם אצל בת הזוג כתירוץ להתנהגות אלימה

איומים על בת הזוג

הבטחה חוזרת להשתנות

איום בפגיעה או בפגיעה עצמית

חשדנות יתר

כיצד ניתן לסיים קשר עם גבר אלים?

על מנת לסיים קשר אלים בצורה הבטוחה ביותר, רצוי לפעול בדרכים הבאות:

התייעצות עם אנשי מקצוע על מנת להכין "דרך הימלטות" מהיחסים.

היעזרות באדם קרוב לצורך היציאה מהקשר.

הכנת כסף לשעת חירום על ידי פתיחת חשבון בנק עצמאי.

הכנת רשימת אנשי קשר מקצועיים ומרכזי קליטה.

סיכום:

בכדי לזהות מקרים של אלימות במשפחה, יש להיות עירניים ולשים לב לרמזים רבים העשויים להצביע על קיומה של אלימות. במקרים של אלימות במשפחה, ניתן להיעזר בחוק למניעת אלימות במשפחה, בחוק למניעת הטרדה מאיימת ובחוקים נוספים, לשם קבלת הגנה מבית המשפט כנגד קרוב המשפחה הפוגעני.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף