לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

כיצד מוכיחים קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית בלידה?

ייעוץ משפטי רשלנות רפואית

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית בלידה מבוססות על עוולת הרשלנות. בתי המשפט נדרשים לפי החוק לבדוק את עוולת הרשלנות על פי ארבעה מרכיבים. מרכיבים אלו הם חובת זהירות, התרשלות, נזק וקשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק. חובת הזהירות מובנת מאליה במקרים של יחסי רופא-מטופל, אך את ההתרשלות בודקים לפי מבחן הרופא הסביר וחוות דעת מומחה. הנזק נבדק גם הוא על פי פרספקטיבה חיצונית ונתונים המוגשים לעיון כבוד השופט במהלך ניהול התביעה, אולם סביב הקשר הסיבתי עלולים להתעורר לא מעט קשיים.

תובע המוכיח את ארבעת מרכיבי העוולה צפוי לקבל פיצוי גבוה בגין רשלנות רפואית בלידה. הקושי להוכיח קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק רחב מכפי שנהוג לחשוב. ראשית, במקרים בהם נגרם נזק לילד נדרש בית המשפט לבדוק האם הייתה התרשלות כלשהי בפעילות הרופאים וכיצד ההתרשלות השפיעה על הנזק. לעיתים הנזק הוא תוצאה של גורם לא רשלני או נובע מנסיבות חיצוניות. שנית ייתכן מצב בו רופא המתרשל בצורה בולטת לא יעמוד לדין בגין רשלנות רפואית בלידה היות ולא מתקיים קשר סיבתי משפטי.

סוגים של קשר סיבתי

בתביעות רשלנות רפואית נהוג להבחין בין סיבתיות עובדתית לסיבתיות משפטית. קשר סיבתי עובדתי נקבע על פי מבחן האלמלא, והקושי העיקרי בו הוא בייחוס האחריות לנתבע. לעומת זאת, קשר סיבתי משפטי נקבע על פי מבחן "הסיבה המכרעת". יש מקרים מסוימים בהם התקיימה סיבתיות עובדתית אך לא יתקיים יסוד הקשר הסיבתי. כפי שניתן לראות, הנושא של קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית מעורר לא מעט שאלות ודילמות. הקשר הסיבתי הוא מכשיר המשמש את בתי המשפט בהרחבה או צמצום של גבולות האחריות של המזיק.

קשר סיבתי הוא נושא מורכב המחייב טיפול עדין ורגיש בשלל ההיבטים השונים של תביעות רשלנות רפואית. מי שרוצה להוכיח קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית בלידה צריך להתייעץ מוקדם ככל האפשר עם עורך דין. זהו גורם הבקיא בדיני נזיקין ולכן הוא יכול לעזור ללקוח להשיג את הפיצוי המגיע לו לפי החוק.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף