לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

כיצד מגישים תביעות רשלנות רפואית

עורכי דין רשלנות רפואית

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות מורכבות מאוד, הדורשות מומחיות משפטית ספציפית בענף זה. במקרים מסוימים, יכול אדם להגיש תביעה משפטית באופן עצמאי, ללא עורך דין, למשל, כאשר מדובר על תביעות כספיות פשוטות מאוד הנדונות בבית המשפט לתביעות קטנות.

אולם, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, אין לה כל סיכוי להתקבל, ללא שתוגש על ידי עורך דין מקצועי, בעל מומחיות וניסיון בתחום הרשלנות הרפואית.

טרם ניתן יהיה להגיש את התביעה, יש לאסוף את כל החומר הרפואי מכל המוסדות בהם טופל התובע, שהרי אלו מהווים את הבסיס הראייתי לתביעה. כמו כן, אין להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, ללא צירופה של חוות דעת מומחה.

עורכי הדין העוסקים בתחום הרשלנות הרפואית, מיידעים את התובעים, בדבר ההוצאות הכספיות הדרושות לשם הגשת תביעה. ההוצאה הגדולה ביותר היא חוות הדעת של המומחה הרפואי אשר עלותה יכולה להיות גם עשרות אלפי שקלים.

על התובע יהיה לעמוד בהוצאה זו ואחרות, עד לקבלת פסק דין לטובתו.

בחירת עורך הדין

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, תחילתה בבחירת עורך הדין אשר יטפל בתביעה ובכל הנוגע לה. בכל בעיה משפטית, יש לפנות לעורך דין המתמחה בענף המשפטי הספציפי, אולם כאשר מדובר על רשלנות רפואית, למומחיות ישנה חשיבות כפולה ומכופלת.

עבור התובע הנפגע, זכייה בתביעה אינה רק בגדר עשיית צדק, באמצעות הטלת אחריות נזיקית על הגורם שהתרשל. אלא, הנפגע זקוק לסכום הפיצוי שתבע, על מנת לשקם את חייו ולהתמודד עם ההוצאות הכספיות הרבות, אשר נאלץ להוציא וייאלץ להוציא בעתיד, עקב הפגיעה.

לפיכך, יש למסור את הטיפול בתביעות אלו, אך ורק לעורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית ובעלי מוניטין מקצועי טוב.

רצוי לפנות למספר עורכי דין, טרם קבלת החלטה, על מנת לבחון צורות עבודה שונות, יחס ללקוח, שכר טרחה ועוד פרמטרים חשובים אחרים.

המסמכים הרפואיים

עורך דין אשר קיבל לידיו את הטיפול בתביעת רשלנות רפואית, יחל מיד באיסוף החומר הרפואי. ישנם נפגעים, אשר שמרו עותק מכל בדיקה והליך רפואי שעברו, כך שישנו תיק רפואי מסודר מוכן. במקרים אחרים, ישנם מסמכים חסרים ולכן, יפנה עורך הדין לקבלתם, מן המוסדות הרלוונטיים.

לא ניתן להגזים בחשיבותם של המסמכים הרפואיים. אלו מהווים את הראיות בתביעה ואת הבסיס, עליו יכתוב המומחה הרפואי את חוות הדעת.

לאחר איסוף החומר הרפואי, יעבירו עורך הדין אל המומחה הרפואי, לצורך מתן חוות דעת ראשונית, האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית והאם מוכן הוא לכתוב את חוות הדעת שתקבע כך.

חוות הדעת של המומחה

בבואו של בית המשפט להחליט בתביעת רשלנות רפואית, עושה זאת הוא על בסיס חוות הדעת הרפואיות שלפניו. בכל תביעה, יכול ויהיו שתי חוות דעת בלבד ויכול שיהיו יותר :

1. חוות דעת מצד התובע : חוות הדעת הראשונה המוגשת בתיק, תהיה מטעם התובע. לעיתים, מדובר בחוות דעת אחת אך במקרים מסוימים, יגיש התובע שתי חוות דעת או יותר. במידה והתובע סובל ממספר פגיעות עקב הטיפול הרשלני, הקשורים לתחומי רפואה שונים, עליו יהיה להגיש חוות דעת רפואית נפרדת, לכל תחום.

2. חוות דעת מטעם הנתבע : בפני בית המשפט תעמוד גם חוות דעת מטעם הנתבע, אשר תסתור כמובן את קביעות חוות הדעת שהגיש התובע.

3. מומחה בית המשפט : הכרעה בתביעת רשלנות רפואית, מחייבת את בית המשפט לבחון היטב את חוות הדעת שהוגשו לו ולקבוע מי מהם היא הנכונה בנסיבות המקרה. לא פעם, מתקשה בית המשפט להגיע להכרעה, מן הטעם הברור כי השופטים אינם רופאים . במצב דברים זה, ימנה השופט הדן בתיק, מומחה מטעם בית המשפט, כאשר חוות דעתו, היא זו שתכריע.

כתב התביעה – רשלנות רפואית

עורך הדין מגיש את כתב התביעה, רק לאחר קבלת חוות הדעת של המומחה הרפואי. זאת משום שאין להגיש כתב תביעה בגין רשלנות רפואית, ללא חוות דעת.

תביעות רשלנות רפואית, ניתן להגיש לבית משפט השלום ולבית המשפט המחוזי. ההחלטה לאיזה ערכאה להגיש את התביעה, תלויה בסכום התביעה, שהרי בית משפט השלום מוגבל לדון בתביעות עד לסך של 2.5 מיליון ₪.

במידה ושוויה של התביעה הנו מעל סכום זה, יש להגישה אל בית המשפט המחוזי.

כתב התביעה כולל את השתלשלות האירועים אשר הובילו להגשת התביעה, כאשר הפיצוי נתבע על פי ראשי נזק שונים, למשל, אובדן כושר השתכרות, הוצאות רפואיות, כאב וסבל ועוד.

חלק ניכר מן התביעות בגין רשלנות רפואית אינן עוברות את כל השלבים של ההליך המשפטי, אלא מסתיימות בפשרה. היתרון שבפשרה הוא החיסכון היקר בזמן וכסף לצדדים וכמובן לבית המשפט.

כמו כן, בימים בהם בתי המשפט קורסים תחת העומס, ההמתנה לסיום ההליך וקבלת פסק דין, יכולה להיות ארוכה מאוד ועל כן, יש לשני הצדדים אינטרס לסיים את ההליך בפשרה.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית תהיה לבית משפט השלום או בית משפט מחוזי. ההבדל בין שתי הערכאות הוא בסכום התביעה. נפגע רשלנות רפואית המבקש להגיש תביעה, יפנה לעורכי דין בישראל המתמחים ברשלנות רפואית, אשר יטפל בכל הליך התביעה מתחילתו ועד סופו.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף