לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין נדל"ן

עסקאות נדל"ן נפוצות ביותר בקרב הציבור הרחב. סכומי כסף גדולים מושקעים בהן. אדם מן השורה אינו מודע לכל הפרטים הקשורים לעסקאות נדל"ן ועלול להפסיד עקב כך הרבה מזכויותיו ומהונו האישי. במאמר זה נפרט המלצות בסיסיות שכדאי לקבל מעורך דין נדל"ן בנוגע לעסקאות נפוצות בקרב הציבור הרחב בתחום זה.

מהן המלצות עורך דין נדל"ן בנוגע לקניית דירה?

לרוב, ההשקעה הגדולה ביותר בחייו של אדם היא קניית דירה. לאור זאת, ישנם מספר דגשים שיש לשים אליהם לב כאשר קונים דירה, ובכך להימנע מעוגמות נפש מיותרות:

1. זהות הקבלן – יש לוודא שמדובר בקבלן מורשה (מחזיק ב"רשיון קבלן"). כמו כן, רצוי שיהיה מוכר, מנוסה ואמין בשוק הנדל"ן. ניתן להיעזר באינטרנט על-מנת לחפש עליו מידע. יש לשים לב בעיקר לפרטים הבאים: מצבה הכלכלי של חברת הבנייה שלו, האם מדובר בקבלן שכבר ביצע מספר פרוייקטים מוצלחים או ב"שחקן" חדש בשוק, ואם כבר ביצע פרוייקטים – האם יש לדיירים טענות כלשהן כלפיו.

2. בדיקה של הקרקע – יש לוודא בלשכת רישום המקרקעין, שהקרקע המיועדת לבנייה אכן שייכת לקבלן ואין עליה הערות אזהרה למיניהן.

3. חוזה המכר – יש לקרוא בעיון את חוזה המכר, שכן בו נקבעים כל תנאי העסקה – אופן התשלום, מועד סיום הפרוייקט, המפרט הטכני, סנקציות במקרה של איחור בתשלומים וכד'. מכיוון שאדם שאינו בקי בעולם המשפט אינו אמור להבין האם מדובר בחוזה הוגן כלפיו או לא, או האם ישנם בחוזה סעיפים מעורפלים המשתמעים לשני פנים, יש לתת לעורך דין נדל"ן מנוסה לעבור עליו.

לעיתים אף מומלץ לחתום על זיכרון דברים בטרם פותחים במשא ומתן לקניית הדירה, אולם זה תלוי בנסיבות של כל מקרה ומקרה. על כן, בכל מקרה לא מומלץ לפתוח בהליכים לקניית דירה ללא ליווי צמוד של עורך דין נדל"ן. כמו כן, מכיוון שמדובר כאמור בדרך כלל בהשקעה הגדולה והחשובה ביותר בחייו של אדם – מומלץ להשקיע כסף בעורך דין מנוסה וידוע כמומחה בתחום. די להזכיר את מקרה "חפציבה" כדי להיווכח בחשיבות העניין.

מה בודק עורך דין נדל"ן בחוזה מכר של דירה?

ניתן לחלק את בחינת חוזה המכר לשני שלבים:

1. בדיקת פרטים בסיסיים – ראשית, עורך דין נדל"ן בודק האם מופיעים בחוזה הפרטים הבסיסיים של הסכם המכר, כגון: הסכום הסופי שהוסכם בין המוכר והקונה כמחיר הדירה, מועד הכניסה לדירה, מועדי התשלומים לדירה, אופן פריסתם ואופן תשלומם וכד'.

2. בחינת תוכן הסעיפים – לאחר מכן בוחן עורך הדין את תוכן הסעיפים – האם הם הוגנים? האם הם כתובים באופן בהיר שאינו משתמע לשני פנים? במידה ועורך הדין מוצא בעיות בתוכן הוא מציע ניסוח חדש שלהם ומעביר את התיקונים בחזרה למוכר לבדיקה.

אילו נושאים יש להסדיר בחוזה שכירות?

רבים בישראל גרים בדירה שכורה, לפחות זמן מסוים מחייהם. להלן מספר נושאים מרכזיים שיש להסדיר בחוזה שכירות:

1. פרטים בדבר התשלום – חוזה שכירות צריך לכלול את גובה דמי השכירות, אופן הפריסה לתשלומים ואופן התשלום (מזומן, שיק וכד').

2. ליקויים בדירה – חשוב לציין בחוזה מי אחראי לסוגים שונים של ליקויים שעלולים להימצא בדירה. על-מנת למנוע מחלוקות בעתיד, יש להקפיד על ניסוח ברור, מפורט ומקיף.

3. ערבויות ובטחונות – מקובל שהמשכיר דורש ערבויות ובטחונות עבור התשלומים שיש לשלם לו. נהוג לתת שיק ביטחון על הסכום הכולל של השכירות כבטוחה, וכן לדרוש ערבות של צד ג' לתשלומים.

כמו כן, מומלץ להוסיף סעיפים בדבר אופציה להארכת חוזה ותנאים לעזיבת הדירה לפני סיום החוזה.

סיכום

עיסוקיו של עורך דין נדל"ן הם רבים ומגוונים. במאמר זה עסקנו בשני עיסוקים עיקריים מתוכם – רכישת דירה וחוזה שכירות.

לסיום, נחזור על המלצתנו לשכור את שירותיו של עורך דין נדל"ן מנוסה ומומחה בתחום, לאור העובדה שבעסקאות נדל"ן מוטל על הכף הון רב, ולעיתים אף חיים שלמים.

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף