לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

השלכות של רשלנות בלידה

רשלנות בלידה עשויה לגרור השלכות פיזיות ונפשיות בלתי הפיכות. במאמר הבא נסביר כיצד כל אזרח יכול לממש את זכויותיו בתביעות רשלנות רפואית ולהשיג פיצויים גבוהים.

ייעוץ משפטי רשלנות רפואית

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה עשויה להביא להשלכות מאוד חמורות. ראשית, יש להתייחס אל עוגמת הנפש של המשפחה ושל ההורים. הלידה היא אירוע מכונן וחד פעמי בחייהם של בני האדם. לידה אשר אינה מתנהלת כשורה משפיעה על המשפחה לאורך שנים ארוכות, גם הרבה אחרי שהאירוע מסתיים. מעבר לכך, רשלנות בלידה עשויה לתת את אותותיה רק כאשר הילד גדל. ישנם מקרים רבים בהם הרשלנות מתגלה מאוחר ובאה לידי ביטוי בצורה פיזית, נפשית או מנטאלית. זו הסיבה שניתן לתבוע בגין רשלנות בלידה עד 7 שנים לאחר שהילוד הופך לבגיר. המשמעות היא שהילד עצמו יכול לתבוע את הצוות המיילד כל עוד הוא עדיין לא הגיע לגיל 25.

מדוע תביעות רשלנות רפואית בלידה נמשכות זמן רב?

תביעות רשלנות רפואית בלידה נמשכות שנים רבות בשל העובדה שהן מצריכות הוכחות לקשר סיבתי, מעורבות של מומחים המספקים חוות דעת והיכרות של השופטים עם מונחים מקצועיים רבים. מעבר לכך, ההשלכות של רשלנות רפואית בלידה הן בראש ובראשונה מוסריות. צוות מיילדים או רופא אשר אינו מחזיק בידע הנדרש על מנת לבצע לידה מכתים את המקצועו כולו. ניתן לראות פסקי דין רבים בהם השופטים מתייחסים לכך ישירות. בפסקי דין אלו נטען כי האחריות החלה על רופאים אינה דומה לאחריות בשום מקצוע אחר. מתן שירותים רפואיים ללא רמת הזהירות הנדרשת, גרימת נזק למטופל והתנהגות המעידה על רשלנות מחייבים את מיצוי הדין עם האשמים.

חושבים שנפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית? כדאי שתכירו את הפיצויים

בכל הקשור אל פיצויים, תביעות אזרחיות על רשלנות רפואית בלידה או על כל רשלנות אחרת נחשבות חלק מדיני הנזיקין. בתי משפט המכירים ברשלנות רפואית מחליטים על גובה הפיצוי הדרוש בהתאם לתביעה ולנסיבות. מבחינת הרופאים, ההשלכות של תביעות רשלנות רפואית בלידה יכולות להיות בלתי הפיכות משום שהפיצויים עשויים להגיע למאות אלפי שקלים. מבחינת הנפגעים עצמם, ההשלכות הכלכליות אמנם אינן מחזירות את המצב הרפואי לקדמותו אך הן עוזרות להתמודד עם ההוצאות הנדרשות.

היסודות על בסיסם נבדקת רשלנות רפואית

ההבנה כי לרשלנות רפואית בלידה יש השלכות מעשיות אינה מספיקה לצורך התמודדות משפטית עם המצבים הללו. הייחודיות של עוולת הרשלנות בתחום הרפואה, והמשמעות הספציפית של רשלנות בהריון ולידה עבור הנפגעים, חייבים להיבחן תחת שלושה יסודות:

1. חובת הזהירות – בתביעות של רשלנות רפואית בלידה בודק בית המשפט האם הרופא, הצוות המיילד ובית החולים עצמו מילאו את חובת הזהירות. התנאים המצטברים אשר צריכים להתקיים בכל הנוגע אל חובת הזהירות הם חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית.

2. התרשלות – על מנת לקבוע האם נעשתה התרשלות מציע החוק בישראל את מבחן הרופא הסביר. מדובר על עדות של מומחה לתחום הרפואה הספציפי בו נידון המקרה. באמצעות מבחן הרופא הסביר נבדקת הפרקטיקה המקובלת ואת ההתנהגות המצופה מרופא. כל חריגה משני אלמנטים אלו עשויה להצביע על רשלנות רפואית מלאה.

3. גרימת נזק – לא ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית בלידה או בכל טיפול אחר ללא הוכחת נזק. מלבד הקשר הסיבתי בין הרשלנות הרפואית לנזק, שהוא בפני עצמו תנאי לקיומה של התביעה, הנזק על פי החוק הוא אובדן חיים, נכס, נוחות, רווחה גופנית ועוד או חיסור של כל אחד מהם. הפיצוי נקבע על פי סוג הנזק, כאשר ישנם נזקים שאינם פיזיים אלא ממוניים בלבד. כיום נוהגים בתי המשפט לתת פיצוי גם בסוגי נזקים אשר לא הוכרו בעבר, וזאת במסגרת החמרת הפיקוח והענישה על רשלנות רפואית.

 

עו"ד פז: "אדם שנפגע מאירוע נזיקי שפגע בגופו ובנפשו עומד חסר אונים אל מול המערכת הבירוקרטית וחוסר האכפתיות של חברות הביטוח, דווקא בשעותיו הקשות ביותר. אני מרגישה תחושת סיפוק ומימוש עצמי מהיכולת לעזור לאנשים במאבקם, להקשיב למצוקותיהם ולהלחם עבורם, ללא פשרות, מול כל המערכות השונות כדי להשיג עבורם את תוצאות הטובות ביותר".

עו"ד אביטל פז בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, הוסמכה כעורכת דין בשנת 1992 והינה בעלת ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי ברשלנות רפואית לאחר היכרות רבת שנים עם שני הצדדים התובעים והנתבעים. ליצירת קשר עם עו"ד אביטל פז 077-9974772.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין באמור לעיל ובאתר Rashlanut-Psakdin רשלנות רפואית פסקי דין משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר רשלנות רפואית פסקי דין לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר רשלנות רפואית עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף